Disney Entertainment Earns 163 Primetime Emmy® Award Nominations

Disney Entertainment proudly announces 163 nominations for the 75th Primetime Emmy® Awards across its content brands and studios, including ABC, ABC News Studios, Disney Branded Television, Disney+, Disney Television Studios (20th Television Animation, 20th Television, and ABC Signature), FX, FX Productions, Hulu, National Geographic, Onyx Collective, Searchlight Pictures, Searchlight Television, and Walt Disney Studios (20th Century Studios, Lucasfilm Ltd., and Marvel Studios). Disney’s streaming platforms earned a total of 73 nominations, with Disney+ and Hulu receiving 40 and 33 nominations, respectively.

A comprehensive list of all Disney Entertainment nominations follows:

The Bear (FX/Hulu)
13 Nominations

  • Outstanding Production Design for a Narrative Program (Half-Hour)
  • Outstanding Casting for a Comedy Series
  • Outstanding Directing for a Comedy Series – “Review”
  • Outstanding Picture Editing for a Single-Camera Comedy Series
  • Outstanding Lead Actor in a Comedy Series – Jeremy Allen White
  • Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series – Ebon Moss-Bachrach
  • Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series – Ayo Edebiri
  • Outstanding Guest Actor in a Comedy Series – Jon Bernthal
  • Outstanding Guest Actor in a Comedy Series – Oliver Platt
  • Outstanding Comedy Series
  • Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
  • Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
  • Outstanding Writing for a Comedy Series – “System”

Only Murders in the Building (Hulu/20th Television)
11 Nominations

  • Outstanding Comedy Series
  • Outstanding Lead Actor in a Comedy Series – Martin Short
  • Outstanding Guest Actor in a Comedy Series – Nathan Lane
  • Outstanding Writing for a Comedy Series – “I Know Who Did It”
  • Outstanding Production Design for a Narrative Program (Half-Hour)
  • Outstanding Casting for a Comedy Series
  • Outstanding Cinematography for a Series (Half-Hour)
  • Outstanding Contemporary Costumes for a Series
  • Outstanding Picture Editing for a Single-Camera Comedy Series
  • Outstanding Contemporary Hairstyling
  • Outstanding Sound Mixing for a Comedy ir Drama Series (Half-Hour) and Animation

The Mandalorian (Disney+/Lucasfilm Ltd.)
9 Nominations

  • Outstanding Cinematography for a Series (Half-Hour)
  • Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes
  • Outstanding Period and/or Character Hairstyling
  • Outstanding Period and/or Character Makeup (Non-Prosthetic)
  • Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) And Animation
  • Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) And Animation
  • Outstanding Special Visual Effects in a Season or a Movie
  • Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Limited or Anthology Series or Movie
  • Outstanding Stunt Performance

Abbott Elementary (ABC/20th Television)
8 Nominations

  • Outstanding Comedy Series
  • Outstanding Lead Actress in a Comedy Series – Quinta Brunson
  • Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series – Tyler James Williams
  • Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series – Janelle James
  • Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series – Sheryl Lee Ralph
  • Outstanding Guest Actress in a Comedy Series – Taraji P. Henson
  • Outstanding Casting for a Comedy Series
  • Outstanding Contemporary Hairstyling

Andor (Disney+/Lucasfilm Ltd.)
8 Nominations

  • Outstanding Drama Series
  • Outstanding Cinematography for a Series (One Hour)
  • Outstanding Directing for a Drama Series – “Rix Road”
  • Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)
  • Outstanding Original Main Title Theme Music
  • Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
  • Outstanding Special Visual Effects in a Season or a Movie
  • Outstanding Writing for a Drama Series – “One Way Out”

Fleishman Is in Trouble (FX/ABC Signature/Hulu)
7 Nominations

  • Outstanding Casting for a Limited or Anthology Series or Movie
  • Outstanding Contemporary Costumes for a Limited or Anthology Series or Movie
  • Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie – “Me Time”
  • Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or Movie – Lizzy Caplan
  • Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie – Claire Danes
  • Outstanding Limited or Anthology Series
  • Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie – “Me Time”

Prey (Hulu/20th Century Studios)
6 Nominations

  • Outstanding Television Movie
  • Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie
  • Outstanding Picture Editing for a Limited or Anthology Series or Movie
  • Outstanding Music Composition for a Limited or Anthology Series, Movie or Special (Original Dramatic Score)
  • Outstanding Sound Editing for a Limited or Anthology Series, Movie or Special
  • Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie

Welcome to Wrexham (FX)
6 Nominations

  • Outstanding Unstructured Reality Program
  • Outstanding Cinematography for a Reality Program
  • Outstanding Directing for a Reality Program – “Wide World of Wales”
  • Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program
  • Outstanding Sound Editing for a Nonfiction or Reality Program (Single or Multi-Camera)
  • Outstanding Sound Mixing for a Reality Program (Single or Multi-Camera)

Obi-Wan Kenobi (Disney+/Lucasfilm Ltd.)
5 Nominations

  • Outstanding Limited or Anthology Series
  • Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes
  • Outstanding Picture Editing for a Limited or Anthology Series or Movie
  • Outstanding Sound Editing for a Limited or Anthology Series, Movie or Special
  • Outstanding Sound Mixing for a Limited or Anthology Series or Movie

Welcome to Chippendales (Hulu/20th Television)
5 Nominations

  • Outstanding Lead Actor in a Limited or Anthology Series or Movie – Kumail Nanjiani
  • Outstanding Supporting Actor in a Limited or Anthology Series or Movie – Murray Bartlett
  • Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie – Annaleigh Ashford
  • Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie – Juliette Lewis
  • Outstanding Period Costumes for a Limited or Anthology Series or Movie

Bad Sisters (ABC Signature)
4 Nominations

  • Outstanding Lead Actress in a Drama Series – Sharon Horgan
  • Outstanding Casting for a Drama Series
  • Outstanding Directing for a Drama Series – Dearbhla Walsh
  • Outstanding Writing for a Drama Series – Sharon Horgan, Dave Finkel, Brett Baer

Encanto at The Hollywood Bowl (Disney+/Disney Branded Television)
4 Nominations

  • Outstanding Production Design for a Variety Special
  • Outstanding Choreography for Variety or Reality Programming – Jamal Sims
  • Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
  • Outstanding Technical Direction and Camerawork for a Special

The Oscars (ABC)
4 Nominations

  • Outstanding Variety Special (Live)
  • Outstanding Directing for a Variety Special – Glenn Weiss
  • Outstanding Production Design for a Variety Special
  • Outstanding Music Direction

What We Do in the Shadows (FX/FX Productions)
4 Nominations

  • Outstanding Production Design for a Narrative Program (Half-Hour)
  • Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes
  • Outstanding Picture Editing for a Single-Camera Comedy Series
  • Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

Dancing with the Stars (Disney+)
3 Nominations

  • Outstanding Choreography for Variety or Reality Programming – Derek Hough
  • Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
  • Outstanding Technical Direction And Camerawork for a Series

Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium (Disney+/Disney Branded Television)
3 Nominations

  • Outstanding Variety Special (Live)
  • Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special
  • Outstanding Technical Direction and Camerawork for a Special

Hocus Pocus 2 (Disney+/Walt Disney Pictures)
3 Nominations

  • Outstanding Television Movie
  • Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes
  • Outstanding Music Composition for a Limited or Anthology Series, Movie or Special (Original Dramatic Score)

How I Met Your Father (Hulu/20th Television)
3 Nominations

  • Outstanding Production Design for a Narrative Program (Half-Hour)
  • Outstanding Cinematography for a Series (Half-Hour)
  • Outstanding Picture Editing for a Multi-Camera Comedy Series

Jeopardy! (ABC)
3 Nominations

  • Outstanding Game Show
  • Outstanding Host for a Game Show – Mayim Bialik
  • Outstanding Host for a Game Show – Ken Jennings

Ms. Marvel (Disney+/Marvel Studios)
3 Nominations

  • Outstanding Picture Editing for a Limited or Anthology Series or Movie
  • Outstanding Music Composition for a Limited or Anthology Series, Movie or Special (Original Dramatic Score)
  • Outstanding Original Main Title Theme Music

The 1619 Project (Hulu/Onyx Collective)
3 Nominations

  • Outstanding Documentary or Nonfiction Series
  • Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program
  • Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program

The Territory (National Geographic)
3 Nominations

  • Exceptional Merit in Documentary Filmmaking
  • Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program
  • Outstanding Directing for a Documentary/Nonfiction Program

American Idol (ABC)
2 Nominations

  • Outstanding Technical Direction and Camerawork for a Series
  • Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series

Beauty and The Beast: A 30th Celebration (ABC)
2 Nominations

  • Outstanding Choreography for Variety or Reality Programming – Routine: Rose Petal Suite Pt. I
  • Outstanding Choreography for Variety or Reality Programming – Routine: Be Our Guest

Dear Mama (FX)
2 Nominations

  • Outstanding Documentary or Nonfiction Series
  • Outstanding Writing for a Nonfiction Program – “Panther Power”

Family Feud (ABC)
2 Nominations

  • Outstanding Game Show
  • Outstanding Host for a Game Show

Fire Island (Hulu/Searchlight Pictures)
2 Nominations

  • Outstanding Television Movie
  • Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie

History of the World, Pt. II (Hulu/20th Television/Searchlight Television)
2 Nominations

  • Outstanding Character Voice-Over Performance – Mel Brooks
  • Outstanding Picture Editing for Variety Programming

Jimmy Kimmel Live! (ABC/ABC Signature)
2 Nominations

  • Outstanding Talk Series
  • Outstanding Directing for a Variety Series – Andy Fisher

Life Below Zero (National Geographic)
2 Nominations

  • Outstanding Cinematography for a Reality Program
  • Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program

Pretty Baby: Brooke Shields (Hulu/ABC News Studios)
2 Nominations

  • Outstanding Directing for a Documentary/Nonfiction Program – Lana Wilson
  • Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program

Secrets of the Elephants (National Geographic)
2 Nominations

  • Outstanding Documentary or Nonfiction Series
  • Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program

The Old Man (FX/20th Television)
2 Nominations

  • Outstanding Lead Actor in a Drama Series – Jeff Bridges
  • Outstanding Cinematography for a Series (One Hour) – “I”

Tiny Beautiful Things (Hulu/ABC Signature)
2 Nominations

  • Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or Movie – Kathryn Hahn
  • Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie – Merritt Wever

Wheel of Fortune (ABC)
2 Nominations

  • Outstanding Game Show
  • Outstanding Host for a Game Show – Pat Sajak

A Small Light (National Geographic/ABC Signature)
1 Nomination

  • Outstanding Music Composition for a Limited or Anthology Series, Movie or Special (Original Dramatic Score) 

Aftershock (Hulu/Onyx Collective/ABC News Studios)
1 Nomination

  • Exceptional Merit in Documentary Filmmaking

American Horror Stories (FX/Hulu/20th Television)
1 Nomination

  • Outstanding Contemporary Makeup (Non-Prosthetic)

Atlanta (FX/FX Productions)
1 Nomination

  • Outstanding Cinematography for a Series (Half-Hour) – “Andrew Wyeth. Alfred’s World”

Bob’s Burgers (20th Television Animation)
1 Nomination

  • Outstanding Animated Program

Bono & The Edge: A Sort of Homecoming with Dave Letterman (Disney+/Disney Branded Television)
1 Nomination

  • Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special

Family Guy (20th Television Animation)
1 Nomination

  • Outstanding Character Voice-Over Performance – Alex Borstein

Five Days at Memorial (ABC Signature)
1 Nomination

  • Outstanding Special Visual Effects in a Single Episode

Light & Magic (Disney+/Lucasfilm Ltd.)
1 Nomination

  • Outstanding Music Composition for a Documentary Series or Special (Original Dramatic Score)

Norman Lear: 100 Years of Music & Laughter (ABC)
1 Nomination

  • Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)

Only Murders In The Building: One Killer Question (Hulu/20th Television)
1 Nomination

  • Outstanding Short Form Comedy, Drama or Variety Series

Reservation Dogs (FX/Hulu/FX Productions)
1 Nomination

  • Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation

The Boston Strangler (Hulu/20th Century Studios)

1 Nomination

  • Outstanding Cinematography for a Limited or Anthology Series or Movie

The Great (Hulu)
1 Nomination

  • Outstanding Period Costumes for a Series

The Handmaid’s Tale (Hulu)
1 Nomination

  • Outstanding Lead Actress in a Drama Series – Elisabeth Moss

The Rookie (ABC Signature)
1 Nomination

  • Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Limited or Anthology Series or Movie

The Simpsons (20th Television Animation)
1 Nomination

  • Outstanding Animated Program

Shark Tank (ABC)
1 Nomination

  • Outstanding Structured Reality Program


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Daps Magic

Subscribe now to not miss any of our coverage of Disney and positive stuff!

Continue Reading